Categories: Aktualitete

“Pandora Papers”: Kush është politikani shqiptar i zh.ytur në ska.ndalin botërorë ?

Ska.ndali i “Pandora Papers” i zbu.luar nga një rrjet gazetarësh inv.esti.gativë ka tro.nditur liderët botërorë. Mes 336 politikanëve është edhe një nga Shqipëria, sipas linkut të faqes që ka publ.ikuar të dhënat.Por ende nuk dihet se cili është emri i politikanit shqiptar që ka fshehur pasuritë në of.fsh.ore duke investuar përmes par.ajsave fis.kale. Në “skanerin” e inve.stig.imit janë të dhënat e 27 mijë kompanive, 13 prej të cilave të lidhura me pronarë në Shqipëri.Kons.orciumi ndërkombëtar i gazetarëve investigativë (ICIJ) dhe një grup prej 150 mediash zbu.luan, se 336 zyrtarë publikë në të gjithë botën kanë lidhje me llogaritë of.fsh.ore.

Advertisement

Njerëzit e fuq.ishëm me pushtet fshehin asete në kompani dhe tr.uste të fshehta ndërkohë që qeveritë e tyre bëjnë pak për të ndaluar qar.kullimin global të parave il.egale. Në listën e politikanëve që janë zbu.luar deri tani janë Vladimir Putin, Tony Blair, etj./ db/Abcnews.al

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

LVV pa Albin Kurtin s’do ta kalonin as pragun

Dukekomentuar rezultatin e zgjedhjeve, gazetari Leonard Kerquki përmes një po stimi në Facebook, tha se…

1 hour ago
  • Aktualitete

A duhet të shpallet Edi Rama kryeministri më i mirë Shqipëtarë apo Albin Kurti?

Sondazh i bërë online nga portali ynë nga dita e sotme do të kemi mundesi…

1 hour ago
  • Aktualitete

Berat Buzhala “Urdhëron” Kosovarët mos të shkojnë për pushime në Shqipëri

Gazetari Berat Buzhala pas ngjarjeve me turistët spanjoll ka ironizuar me një postim në facebook:…

1 hour ago
  • Aktualitete

Bekim Jashari ishte në GARË kundër Sërbise, ata që se votuan TURP ju qoftë

Për zgjedhjet në Drenicë dhe fitorën e PDK-së, kundër Bekim Jasharit ka reaguar përsëri veprimtari…

1 hour ago
  • Aktualitete

Jashari: Të turpëruar duhet të ndihen ata që morën peng votën e qytetarëve, ne jemi fitues të vërtetë të zgjedhjeve

Kandidati për kryetar të Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka reaguar sërish pas rezultateve preliminare…

1 hour ago
  • Aktualitete

Jeta modeste e nipit të Adem Jasharit dhe udhëtimet luksoze të djalit të Hashim Thaçit

Presidenti Hashim Thaçi ka dy fotografi me heroin Adem Jashari dhe i publikon ato sa…

1 hour ago