Categories: Aktualitete

Po DRIDHET I Gjithë Beogradi Po Po Palmer E Dha Lajmin FENOMENAL Për Njohjen E Kosovës Nga Serbia

Advertisement

I dërguari Special i SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, tha sot se qëllimi përfu.ndimtar i Shteteve të Bashkuara mbetet njohja e ndërsjellë midis Kosovës dhe Serbisë por që Uashingtoni mbështet gjithashtu modalitetet e tjera të marrëveshjes, nëse të dy palët bien dakord. Pasi vizitës në Beograd me përfaqësuesin special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe takimeve me zyrtarët më të lartë të Serbisë dhe më parë me zyrtarët shtetëror në Kosovë, Palmer tha në një intervistë për

N1 TV se qëllimi përfundimtar i SH.BA në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë mbetet njohja reciproke mes Serbisë dhe Kosovës. “Ne kemi një vizion që Serbia dhe Kosova të integrohen plotësisht në familjen evropiane, të jenë anëtare të Bashkimit Evropian. Si mund të jenë dy vende anëtare të BE-së nëse nuk njohin njëra-tjetrën? Kjo hap

plotësisht rrugën evropiane për të dy palët. Kjo është arsyeja pse ne Shtetet e Bashkuara e shohim njohjen e plotë të ndërsjellë si mënyrën më të mirë për ta arritur atë”, tha Palmer, transmeton Telegrafi. Diplomati amerikan është pyetur nëse ekziston

një “Plan B” – apo mundësia e arritjes së një marrëveshjeje pa nënshkrimin e njohjes. “Marrëveshja mund të jetë çdo gjë për të cilën të dy palët bien dakord. Dhe qëllimi ynë është të inkurajojmë palët të ulen së bashku, të paraqesin cilat janë vijat e tyre të kuqe, çfarë mund dhe çfarë nuk mund të bëjnë. Të gjitha këto t’i vendosin në tryezë dhe që palët, me mbështetjen tonë, të vendosin se ku dëshirojnë të shkojnë (…) Hap fotën 5 svekonda dhe te shfvqen pvmjet eksklvzive

Advertisement

Ne nuk përcaktojmë agjendën, as nuk e përcaktojmë rezultatin. Kjo është çështje e palëve. Ata udhëheqin të gjithë procesin. I mbetet Beogradit dhe Prishtinës të përcaktojnë se çfarë është një marrëdhënie normale për ta ose një marrëdhënie më normale se tani”, tha ai, transmeton Telegrafi. Sipas tij, të dy palët sot janë më afër marrëveshjes,

“në kuptimin që ato janë të gatshme të angazhohen seriozisht në dialog përsëri”. I pyetur nëse vullneti për dialog vlen edhe për kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, i cili më parë tha se bisedimet me Beogradin nuk ishin prioritet i tij dhe së fundmi refuzoi të formojë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, Palmer tha se ka përshtypjen se Kurti dhe qeveria e tij janë absolutisht të gatshëm për t’u përfshirë në dialog, me seriozitet dhe me qëllim Ne ia kemi paraqitur qartë palës koso.vare pritjet tona që të ndërmarrin hapa të mirë dhe të guximshëm në procesin e dialogut, dhe unë nuk do të flas për rezultatin

paraprakisht. Por le t’i kthejmë palët negociuese në tryezë. Të punojmë së bashku me BE-në, dhe të përcak.tojnë cilat janë prioritetet dhe kështu t’i lëvizim gjërat përpara”, tha diplo.mati amerikan. Përkundër faktit se ai kishte takime të përba.shkëta me zyrtarë në Beograd dhe Prishtinë gjatë ditëve të mëparshme, Palmer thekson se Uashingtoni nuk është palë në dialog. “Ne nuk do të jemi në takime, por do të puno.jmë brenda procesit, i cili shpresojmë të rezultojë në normalizimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës dhe kështu të hapë rrugën për anëtarësim në Bashkimin Evropian për të dy palët,” tha ai. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe pres.identi serb, Aleksa.ndar Vuçiq është planifikuar të takohen në mes të qershorit në Bruksel, që do të shënojë vazhdimin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve. Hap fotën 5 svekonda dhe te shfvqen pvmjet eksklvzive

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

LVV pa Albin Kurtin s’do ta kalonin as pragun

Dukekomentuar rezultatin e zgjedhjeve, gazetari Leonard Kerquki përmes një po stimi në Facebook, tha se…

2 hours ago
  • Aktualitete

A duhet të shpallet Edi Rama kryeministri më i mirë Shqipëtarë apo Albin Kurti?

Sondazh i bërë online nga portali ynë nga dita e sotme do të kemi mundesi…

2 hours ago
  • Aktualitete

Berat Buzhala “Urdhëron” Kosovarët mos të shkojnë për pushime në Shqipëri

Gazetari Berat Buzhala pas ngjarjeve me turistët spanjoll ka ironizuar me një postim në facebook:…

2 hours ago
  • Aktualitete

Bekim Jashari ishte në GARË kundër Sërbise, ata që se votuan TURP ju qoftë

Për zgjedhjet në Drenicë dhe fitorën e PDK-së, kundër Bekim Jasharit ka reaguar përsëri veprimtari…

2 hours ago
  • Aktualitete

Jashari: Të turpëruar duhet të ndihen ata që morën peng votën e qytetarëve, ne jemi fitues të vërtetë të zgjedhjeve

Kandidati për kryetar të Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka reaguar sërish pas rezultateve preliminare…

2 hours ago
  • Aktualitete

Jeta modeste e nipit të Adem Jasharit dhe udhëtimet luksoze të djalit të Hashim Thaçit

Presidenti Hashim Thaçi ka dy fotografi me heroin Adem Jashari dhe i publikon ato sa…

2 hours ago