Categories: Aktualitete

Po Hani Shpesh Speca Djegës? Ja Çfarë Po I Bëni Ka.n.c..erit Të Mush’kërive

Specat djegës gjenden shpesh në tavolinat e bukës së familjeve shqiptare.Por, shkencëtarët tani thanë se specat djegës përveç shtimit të apetitit që ofrojnë, mund të jenë në gjendje të eliminojnë ka. nc.erin.Testimet kanë sugjeruar se kapsaicini, përbërësi që iu jep specave djegësinë, mund të ndalojë së mun.djen nga shpërndarja.Hvp v1de0n e mp0shtme

Advertisement

Studiuesit në Universitetin e Marshallit në Virxhinian Perëndimore, shqyrtuan efektet e kapsaicin në tri lloje të qel.izave të ka .nc.erit në laborator.Ekipi i shkencëtarëve zbuloi se komponimi ndaloi hapin e parë të përhapjes, i njohur si met astazim.Dhe testet mbi minjtë që ndeshnin k.a .nc.erin e met .astazuar zbuluan se ata që konsumonin kapsaicin kishin zona më të reduktuara të qelizave agresive.Hvp v1de0n e mp0shtme

“Ka..nc’e.ri i mush.kërive dhe lloje tjera zakonisht met.a.stazohen në vende si tr.uri, më.lçia ose kocka, duke i bërë ato të vështira për t’u trajtuar”, deklaroi Jamie Friedman, një kandidat në PhD që udhëhoqi studimin.Hvp v1de0n e mp0shtme

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kurti:Ky vend ka v.ua.jtur për një qeverisje të mirë si e jona! A PAJTOHENI?

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se për këtë vit rritja ekonomike do të jetë rreth…

10 hours ago
  • Aktualitete

Do ndodhë para Kuvendít të 11 dhjetorít, analístí plas “bombën”: Salí Berísha arrestohet

Analisti Frrok Çupi mëngjesin e sotëm plasi “bo.mbën” duke thënë se Sali Berisha do të…

16 hours ago
  • Aktualitete

Mediat Serbe Pas Takimi Mes 2 Qeverive: “Shqipëria Dhe Kosova Do Të Bashkohen”

“Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen”, kështu e nis artikullin media serbe b92.net.Një shkrim kushtuar…

16 hours ago
  • Aktualitete

Daçiq: Thaçi dhe Veseli duhet te denohen për ush.taret serb qe i humbem në…

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq, tha se është mirë që Dhomat e Specializuara…

16 hours ago
  • Aktualitete

Sondɑzh: A duhet ti konfiskohet pasuria ish Kryeministrit Sali Berishës/Voto PO – JO

Pre.sioni i jashtëzakonshëm i Brukselit mbi kryeministrin Edi Rama, për të ndj.ekur shembullin e Kroacisë…

16 hours ago
  • Aktualitete

Medita Serbe “Bombardojne”Pas Deklarates Se Ramës, Se Do Të Votonte Haptas Për Bashkimin E Shqipërisë Me Kosovën

Deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama pas mbledhjes së përbashkët të dy, Shqipërisë dhe…

16 hours ago