Categories: Aktualitete Kultura Opinione

Poeti Nga Shqipëria Shkruan Poezi Për Vjosa Osmanin: Mos U Tutni Nga Vjosa, Burra!

Poeti nga Shqipëria shkruan poezi për Vjosa Osmanin: Mos u tutni nga Vjosa, burra! (Kushtuar, Vjosa Osmanit)! Me mustak dhe pa mustak Me kushtetutë dhe kanun,Mos u tutni nga Vjosa burra,Këndej dhe andej Morinit,Vjosa është lum,Vjosa eshte valë,Vjosa është dallgë,

Advertisement

Vjosa është shkumb,Vjosa është dritë,Vjosa është nder,Vjosa është krenari,Vjosa është dituri,Vjosa rrezaton,Vjosa nuk vret,Vjosa guxon,Vjosa flet…

Hapni rrugën burra,Mos largoni brigje,Vojsa don ura,Vjosa është zana,Vjosa është gurraVjosa është Shqiponja,Vjosa është ora,.

Bani vend burra,Burra me mustak,Burra pa mustak,burra me kapuç,Burra me frak,Ka ardhë koha,
Kosova, Shqipëria,Tash ka në skenë Vjosa,Ka Nora dhe Shota,E tyre është epoka.

Mos u tutni burra,Lironi frona,Hapni udha,Ngrini ura,Asfaltoni horizonte,Kaltërim qiej,Të marrshojnë Vjosat,Teutat,Nanat edhe motrat,Të mençurat, të bukurat,Kombi i lyp,I lyp dhe trolli.S’ka si syni i hanës,S’ka si shpirti i nanës,si qerpiku i diellit,Udha e Ilirianëve,Arbnorëve të shekullit.

Advertisement

Lëshoni postet burra,Koha po thërret,ora po troket,Në ball po del grueja,Sot është Vjosa,Nesër Margarita,Teuta dhe Shota.

E patë mbrëmë hanën,E patë sot Tiranën,E patë shtet amën,Dritur në ngazëllim,Priti Vjosa Osmanin,Priti Presedenten,Lidhi me drita ylberi,Tiranë e Prishtinë,dy pjese Mëmëdheu,zemra në një.!!

Vjosa si Shqiponja,simboli kuq e zi,Gjithë përbashkuar,Kryefjalë në shekuj,Shqipëria ka qenë,asht,dhe do mbetet,NJË!!!

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Amaneti Patriarkut Irinej “Amanet Kosovën, mos ua falni shqiptarëve“!

Amaneti i fundit i Patriarkut serb Irinej, para së të h umbte j etën nga…

2 hours ago
  • Aktualitete

Zemaj:Do e rrezojme kete Qeveri se shpejti o popull

Ishministri i Shendetesise, Armend Zemaj, ka shpjeguar rrethanat e ngjar.jeve qe ndodhen naten e se…

2 hours ago
  • Aktualitete

Vulin: Kosova është e jona së shpejti do ia lëmë emrin Serbia e Vogël!

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, përsëriti sot se presidenti i Serbisë është, duhet…

2 hours ago
  • Aktualitete

Arben Gashi: O Albin po të ishim ne në Qeveri, liberalizimi i vizave do ishte kryer!

Shefi i grupit parlamentar të LDK, Arben Gashi gjate konferences se sotme ka berë me…

2 hours ago
  • Aktualitete

Enver Hoxhaj:Vjosës e Albinit spo iu intereson për popull,vetëm për karrige e para

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, në seancën e sotme të jashtëzakonshme…

2 hours ago
  • Aktualitete

Kurti: Vuçiq po kërkon “bosnjëzimin” e Kosovës. “Nuk ka me pa atë ëndërr”

Në një intervistë ekskluzive për “Pobjeda”, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, thotë se ndaj vendeve…

2 hours ago