Categories: Aktualitete

Presidenti Meta rreth referendumit për Bashkim Kombëtar? Dëshira e popullit nuk mund të anashkalohet

Deklaratat për referendum për Bashkim Kombëtar, Presidenti Meta i konsideron si dëshira, të cilat nuk pranon t’i komentojë gjatë.

Advertisement

Në një intervistë për ATV në Kosovë, Kreu i Shtetit shqiptar u shpreh se dy vendet tona duhet të përkushtohen në sun.dimin e ligjit. Sipas tij, dy vendet tona duhet të bëhen shembull edhe për vendet e tjera të rajonit.

“Nuk dua të hyj në komente të dëshirave të ndryshme për shkak edhe të pozicionit që kam si president. Unë mendoj se nuk kemi asnjë rrugë tjetër përveçse rrugën e sun.dimit të ligjit në Shqipëri dhe Kosovë. Të bëjmë shembull marr.ëdhëniet mes Kosovës dhe Shqipërisë që kanë potencial për të qenë më produktive për vendet tona, pa dyshim edhe me vendet e tjera. Pastaj këtu dëshirat, apo qëndrimet e caktuara janë çështje tjetër mendoj unë”, u shpreh Presidenti.

Sipas tij, qëndrimet e Shqipërisë në raport me Kosovën kanë qenë arr.ogante, ndaj bëri thirrje që vendi ynë të heqë dorë dhe të mos shfaqet si kujdestare e Kosovës.Ai theksoi se Shqipëria është shumë vite larg Kosovës, duke iu referuar këtu procesit zgjedhor.

“Shqipëria duhet të heqë dorë nga arr.oganca apo të dëshira për tu shfaqur si kujdestar i Kosovës.Shqipëria për fat të keq sot, që duhet të ishte shembull edhe për Kosovën, Shqipëria është vite larg sa i takon zgjedhjeve, pranimit të tyre, por edhe në aspekte të tjera, në atë të ekonomisë së tregut.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Si e vlërsoni qeverinë Kurti deri më tani?

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, bashkë me 12 ministrat e kabinetit qeverisës, kanë…

58 mins ago
  • Aktualitete

”Ditën më të zezë Kosovës ia kanë sjellë vetë udhëheqësit e saj”. A PAJTOHENI?

“Sipas kushteve që parashtron pala serbe në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, përveC…

60 mins ago
  • Aktualitete

Kurti në Bruksel: Na liberalizoni vizat që të besojmë te BE-ja

Kryeministri Albin Kurti edhe sot në Bruksel ka kërkuar liberalizimin e vizave për Kosovën. Kurti…

1 hour ago
  • Aktualitete

Kjo është shtëpia “modeste” në Marigona Residence ku jeton Ramush Haradinaj (VIDEO)

Shtëpinë e ndërtuar me mjete vetanake dhe me ndihmë nga bashk.ëluf.tëtarët menjëherë pas luf.tës në…

1 hour ago
  • Aktualitete

Kurti “me dy fytyra” dje e lavdonte e sot e akuzon diasporën, ata janë “rreziku i parë..do ta sjellin virusin…”

Kr yeministri Albin Kurti duket se ka ndërruar mendje në relacion me diasporën. Ai deri…

1 hour ago
  • Aktualitete

Rrahman Jasharaj: Albin nëse punët si kryeminstër nuk t’dalin boll, hajde bëhu anëtar i yni

Në emisionin ‘Pressing’ në T7 po diskutohet për përp.lasjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti…

1 hour ago