Categories: Aktualitete

Pse Albin Kurti ishte në rreshtin e fundit të ‘fotografisë familjare’ në Slloveni?

Njohësi i protokollit, Haki Merovci, ka komentuar ‘fotografinë familjare’ që u shkrep në samitin e sotëm në Brdo të Sllovenisë mes Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor.

Advertisement

Në këtë fotografi në një vend jo fort të dukshëm ishte kryeministri kosovar Albin Kurti, derisa presidenti serb ishte në rresht të parë.

Për këtë, Merovci për Klankosova.tv thotë se në takimet e tilla joformale mund të ketë edhe lëvizje të rregullave të protokollit sipas shtetit pritës dhe mesazhit që synohet të jepet nga takimi.

“Radhitjen e personaliteteve e cakton protokolli i Sllovenisë. Kriteri i parë i protokollit thotë se radhitja e presidentëve/kryeministrave bëhet në bazë të vjetërsisë që e kanë në post. Kriteri i dytë është rendi alfabetik anglez ose slloven. Kriteri i tretë bazohet në natyrën dhe specifikat e aktivitetit dhe protokolli vendor i përcakton disa rregulla dhe i vendos presidentët në bazë të rëndësisë që kanë apo se çfarë mesazhi duan të japin”.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

16 hours ago
  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

16 hours ago
  • Aktualitete

Prejardhja e emrit Shqiptar! Origjina dhe kuptimi i tij

Pirroja ishte, ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i…

16 hours ago
  • Aktualitete

Berisha bën thirrje drejt demokratëve: Përgatituni për pro.testa që Shqipëria nuk i ka parë kurrë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar pro.testa të demokratëve për humbjen e PD në zgjedhjet e…

16 hours ago
  • Aktualitete

“U stërvit nga C.I.A dhe erdhi me mis.one sek.rete në Shqipëri për të vr.arë Enverin…”/ Historia e rrallë e agj.entit, që u mb.ajt dy v.jet në ar.kivol

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur dhe të bujshme të ashtuquajturës “ba.nda Xhevdet Mustafa”, ku…

16 hours ago
  • Aktualitete

Nikollë Lesi tregon parashikimin e radhës: Berisha arr.estohet, Basha shpëton, PD shkrihet dhe në pushtet rri Rama për shumë gjatë

Nìkollë Lesì ka bërë një tjetër parashìkìm. Në gazetën e tìj “Koha Jonë” është pʋblìkʋar…

16 hours ago