Categories: Aktualitete

Rama shpërthen ashpër ndaj BE sot në samitë : Ju që shtirreni europian, nuk jeni në gjendje të mbani premtimin tuaj!

Kryeministri Edi Rama i pranishëm në samitin që po mbahet në Slloveni u shpreh se e ka humbur besimin se ngë.rçi mes Bullgarisë e Maqedonisë së Veriut do të zgjidhet për t’i hapur rrugë edhe Integrimit të Shqipërisë në BE.

Advertisement

Rama tha me ironi se fjala zgjerim tani i përket të kaluarës.

Është ajo që është. Ne ishim vendi i fundit akoma i përkushtuar ndaj idealeve të kom.unizmit edhe kur ai ishte bra.ktisur nga çdo vend tjetër në Evropë. Ne ndoshta do të jemi shteti i fundit akoma i përkushtuar ndaj idealeve të BE -së edhe kur anëtari i fundit i BE -së do të ketë pushuar së besuari në to. Unë u kam thënë bashkëqytetarëve të mi se ne duhet të mësojmë të jetojmë me premtimet e tij të thyera pa humbur pas.ionin, dëshirën, horizontin për t’u bërë një shtet plotësisht funksional i frymëzuar nga parimet dhe standardet e BE -së.

Ne ia kemi borxh brezave tanë të ardhshëm, jo ​​Brukselit, Berlinit apo Parisit. Por sigurisht, është shumë më e lehtë të thuhet se sa të bëhet. Thjesht provoni një herë të imagjinoni se çfarë duhet për të mbijetuar politikisht në rrethana surreale që krijon ky proces krejtësisht i paparashikueshëm – ku shpërthimi në Bullgari është thjesht kthesa e fundit dhe ndoshta më krijuese në komplot, por jo e vetmja.

Me keqa.rdhje them se kam humbur besimin se Bullgaria do të jetë në gjendje të kapë.rcejë ngë.rçin së shpejti, sepse ata duken të bllokuar nga zja.rri që nde.zën për të ngrohur votuesit e tyre me fl.akë nga e kaluara e lavdishme. Për votuesit e tillë nuk mund të ketë rëndësi që ata kanë marrë peng dy shtete, të cilat sipas të gjitha mendimeve janë të pafajshme dhe të pajtueshme.

Advertisement

Por duhet të ketë rëndësi për BE -në që po hu.mb fytyrën para njerëzve të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Deri tani mund të shpresoj se ky bllo.kim i pakuptimtë nuk do të bëhet një ngjarje e përsëritur.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Shqipëria më e fortë si asnjëherë më parë: Baza e NATO-S Në Shqipëri frikë për Greqinë dhe Serbinë!

NATO ka hyrë zyrtarisht në pjesën perëndimore të Ballkanit në një përpjekje për të bllokuar…

2 hours ago
  • Aktualitete

Hoxha Mustafa: Duhet rrespektuar edhe Vuçiq, edhe ai është NJERI

“H.oxha nga Republika e Serbisë: “Ta respektojmë Vuciqin, Kosova është dj.ep i Serbisë. Myftiu nga…

2 hours ago
  • Aktualitete

Sondazh: A mendoni qe nuk jane manipuluar VOTIMET ?! PO-JO

Sondazh i bere online pasi shume qytetare ne kane shkruajtur qe nuk eshte ne rregull…

6 hours ago
  • Aktualitete

Po “tronditet” Opozita Levizja Vetevendosje fiton keto 5 Komuna

Deputetja nga radhët e VV-së, Fitore Pacolli përmes disa postimëve në Facebok ka bërë të…

6 hours ago
  • Aktualitete

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut – Ja fjalet e papranueshme

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut –…

6 hours ago
  • Aktualitete

Reagimi i Bekim Jasharit per humbjen e zgjedhjeve po le gjithe vendin pa fjale – E PAPRANUESHME

Kandidati për kryetar të Skenderajt, Bekim Jashari, ka thënë se pati vj,ed,hje,s të fitores përmes…

6 hours ago