Categories: Aktualitete

Rama sypatrembur mesazh Europës: “Europa pa Shqipërinë është e varfër, ju keni nevojë për ne më shum se ne për ju”/ Si e komentoni?

Kryeministri Edi Rama tha në Forumin Strategjik të Bledit në Slloveni se duhet të hiqet dorë nga shprehje se negociatat u bllokuan nga faktorë të tretë dhe shpreh se nuk ka të ardhme të Europës pa Ballkanin Perëndimor.Sipas Kryeministrit, shtyrja e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit perëndimor do të dëmtojë vet BE.

Advertisement

“Ne jemi këtu për të luftuar. Ne nuk po kërkojmë licencë për të qenë europianë. Ne jemi europianë çfarëdo të mendojnë njerëzit e BE. Ne jemi europianë dhe sinqerisht i jam mirënjohës kryeministrit se në këtë diskutim për të ardhmen e Europës, ne u ftuam. Natyrisht është një takim anësor. Është shumë dramatike dhe qesharake të shohësh BE të angazhohet në diskutime për të ardhmen e Europës dhe ne nuk ftohemi. Të paktën, për mirësjellje të ndryshojnë emrin dhe ta bëjnë ardhmja e Bashkimit Europian sepse nëse është e ardhmja e Europës, ne jemi Europë. Nuk ka asnjë të ardhme të Europës pa Ballkanin perëndimor brenda BE. Nëse BE do të vazhdojë kështu nuk do të jetë mirë për ne por do të jetë dhe më keq për vetë Unionin. Mos përmendni më faktorët e tretë se është shumë qesharake”,-tha Rama./ Opinion.al

Advertisement

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

4 hours ago
  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

4 hours ago
  • Aktualitete

Prejardhja e emrit Shqiptar! Origjina dhe kuptimi i tij

Pirroja ishte, ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i…

4 hours ago
  • Aktualitete

Berisha bën thirrje drejt demokratëve: Përgatituni për pro.testa që Shqipëria nuk i ka parë kurrë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar pro.testa të demokratëve për humbjen e PD në zgjedhjet e…

4 hours ago
  • Aktualitete

“U stërvit nga C.I.A dhe erdhi me mis.one sek.rete në Shqipëri për të vr.arë Enverin…”/ Historia e rrallë e agj.entit, që u mb.ajt dy v.jet në ar.kivol

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur dhe të bujshme të ashtuquajturës “ba.nda Xhevdet Mustafa”, ku…

4 hours ago
  • Aktualitete

Nikollë Lesi tregon parashikimin e radhës: Berisha arr.estohet, Basha shpëton, PD shkrihet dhe në pushtet rri Rama për shumë gjatë

Nìkollë Lesì ka bërë një tjetër parashìkìm. Në gazetën e tìj “Koha Jonë” është pʋblìkʋar…

4 hours ago