Categories: Aktualitete

Rama thirrje rinisë: Nuk e kuptoj pse shqiptarët shkojnë për punë në Greqi, kur Shqipëria ka kushte më të mira

Shqipëria, një vend në zhv illim, renditur si vendi me më pak tokë bujqësore për frymë në Europë, ka 14% ose 100 mijë he ktarë të të gjithë s.ipërfaqes bujqësore në Shqipëri, të papu nuar, të pa shfr ytëzuar.

Advertisement

Nga të gjitha pr.oblematikat e fermerëve dhe p.engesat e dala nga po.litikat bujqësore të ndjekura, shfr.ytëzimi i tokës dj.errë duket të jetë një rrugë e gjatë dhe me gr opa.Ek.sperti i bujqësisë dhe themeluesi i Agro Consulting, z.Ervin Resuli thotë se për sa kohë që qeveritë në vendin tonë nuk e ka primare bujqësinë, është sfi.dë e pamundur për fermerët shqiptarë që t’i shfr ytëzojnë hαpësirat bujqësore në masë dhe kjo situatë i dërgon ata të punojnë në të njëjtin s ektor, por në vendet e tjera.

Sipas Resulit, punimin e 100 mijë ha tokë në vendin tonë, e pendon gjithashtu bashkëpunimi në bujqësi, ndërsa shitja e tokës apo dhënia me qira bëhet mi.sion i pαmundur për shkak të mungesës së certifikatës së pronësisë.Por kryeministri i vendit Edi Rama e komentoi këtë feno.men si të pakuptimtë pasi në Shqipëri produktet bujqësore janë më me vlerë dhe kushtet për tu kultivuar dhe përfituar janë shumë më të mëdhaja pëshkak se nuk ka ta ksa.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Berisha: S’largohem nga Shqipëria dhe nëse hapin çështje pe.nale ndaj meje, këtu s’ka njëri që mund të më bur/gos

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar mbrëmjen e sotme se do të përballet me çdo akuzë…

3 days ago
  • Aktualitete

Dëshmia e gjallë: Arre.stimi me dr.ogë i Koço Devoles në Itali, si angazhoi Sali Berisha avo.katin e Berluskonit dhe interesimi i Ilir Metës

Gazetari Mitro Çela ka publikuar së fundmi një libër me kujtime në nder të kolegut…

3 days ago
  • Aktualitete

Zbulohet pasuria e çmendur e Blendi Fevziut nga Bledi Mane: “7.5 milione euro ne banke, rroga e tij arrinë 37 mije euro, ka 11 shtepi dhe 3 vila

Det.aje të reja kanë dalë nga aks.identi i makinave shoqëruese të Sali Berishës në autostradën…

3 days ago
  • Aktualitete

Zbulohet pasuria e çmendur e Blendi Fevziut nga Bledi Mane: “7.5 milione euro ne banke, rroga e tij arrinë 37 mije euro, ka 11 shtepi dhe 3 vila

Duhen kater kembe te kercejne ta.ngo, dy k.urva duhen te çelin bordellon. Ndryshe nga vallzimi…

3 days ago
  • Aktualitete

Bota serbe dhe greke në habi pas dokumentit: “Serbët dhe grekët janë dy popuj me histori të falsifikuar në mënyrën më primitive!”

“Çʋditërisht edhe sot disa stʋdiʋes sllavë nga Maqedonia paraqiten më shov.inistë e ra.cistë kʋndër shqiptarëve,…

3 days ago
  • Aktualitete

Kaq Përqind E Shqiptarëve Janë Pro Bashkimit Shqipëri-Kosovë! A JENI JU PRO APO KUNDER?

Katër në pesë shqiptarë të Shqipërisë (79,2%) do të votonin pro bashkimit në një shtet…

3 days ago