Categories: Aktualitete

Rugova: Paratë e fundit që i kisha harxhova në libër por ja vlejti, aty edhe grekët e pranojnë që Aleksandri i Madh ishte iliro-shqiptar

Në vitin 1986 Kur Ibrahim Rugova ishte zgjedhur anëtar korrespodent i Akademisë së arteve dhe Shkencave të Kosovës, Instituti Albanologjik kishte organizuar një ekspeditë në Greqi për të vizituar Camërinë për herë të parë.
Kur kishte arritur në Athinë, Rugova të gjitha paratë e kafeve i kishte shpenzuar për të blerë një libër.

Advertisement

Libri të cilin e kishte blerë, sipas etnologut Ukë Xhemaj, ishte libri “Aleksandri i Madh i Maqedonisë” i botuar në greqisht. Xhemaj tregon se pasi kishin dashur të dalin të vizitojnë Akropolin , Rugova ishte shprehur se paratë që i kishte pasur për kafe i kishte hargjuar.

“E bleva këtë libër, shumë i shtrenjtë por ja vlejti,e lexova mbrëmë posa e mora. Aleksandri i Madh ishte nxënës i Aristotelit.Aristoteli thotë se Aleksandri i madh u drejtohej ushtarëve të tij në gjuhën e mëmës, dhe komandën e ushtarëve e kishte bërë në gjuhën e mëmës, në gjuhën ilire(shqipe).E kanë pranuar edhe vetë Grekët, që Aleksandri i madh kishte prejardhje, iliro-shqiptare.Kjo i’a vlejti që i dhashë paratë.”-ishin këto fjalët e presidentit historik Ibrahim Rugova pasi kishte lexuar librin në greqisht

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kush i pari u vendos në Ballkan – serbët apo shqiptarët?

Serbët nganjëherë janë edhe për keqardhje! Një pjesë e mirë e tyre ende besojnë se…

8 hours ago
  • Aktualitete

I gjithe Ballkani ne “KEMBE” te tronditur. Albin Kurtit i vjen perkrahje e madhe nga Gjermania

Nils Schmid ka pub.likuar nje video ne rrjetin social Twitter, ku ka shprehur hapur mbesh…

8 hours ago
  • Aktualitete

Ganimetja bën thirrje për rrëzimin e qeverisë Kurti: ‘Na lodhën tu na rrejt hajnat’

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin…

8 hours ago
  • Aktualitete

LAJM I MADH – Nga SHBA përgjigjen a e pranojnë bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?

A e pranon SHBA bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer…

8 hours ago
  • Aktualitete

Ish gruaja e Edi Ramës tregon historinë e prishjes së martesës: Linda Rama është një grua dinake që shkaktoi shum depresion te Gregu

Para 35 vitesh Matilda Makoçi ishte një nga ikonat dhe portretet më premtuese të kinematografisë…

10 hours ago
  • Aktualitete

Nga ora me diamante tek miliona sende me vlerë / Rama zbulon se çfarë fshihet në bodrumin e Kryeministrisë(VIDEO)

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e djeshme dha një intervistë për Blendi Fevziun, ku ka zbuluar…

10 hours ago