Categories: Aktualitete

Rusia sulmon Prishtinën: Ju jeni të dobët, cinikë dhe të ashpër!

Ndërkohë që nga Brukseli në Uashington, të gjithë kanë përshendetur Prishtinën e Beogradin për marrëveshjen e arritur për targat, çka jep mundësi për uljen e tens.ioneve, Moska zyrtare sulmoi fort Kosovën.

Advertisement

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme ruse Alexei Zaitsev, në një konferencë të posaçme për shtyp, ka ak.uzuar qeverinë e Kosovës, se ka vepruar në mënyrë “cin.ike dhe të ash.për” në lidhje me bllokimin e kuf.irit për targat serbe.

Zaitsev deklaroi se marrëveshja e 14 shtatorit 2016 thotë se: Kosova e zgjat vlefshmërinë e regjistrimeve për pesë vjet, pas së cilës palët do të rishqyrtojnë çështjen me ndërmjetësimin e BE -së nëse është e nevojshme.

Sipas tij, Kosova nuk mund të merrte një vendim pa njoftuar të paktën palën ndërmjetëse, që në këtë rast është Bashkimi Europian.

“Në vend të dialogut, autoritetet e Prishtinës dërguan forca speciale duke u përpjekur të imponojnë një zgjidhje që u përshtatet atyre”, tha Zaitsev, i cili shtoi: “Ndaj për këtë arsye, ne shohim një shkelje të drejtpërdrejtë, të qartë dhe cini.ke të detyrimeve të shqiptarëve të Kosovës në kushtet e një procesi ligjor të papërfunduar që duhet të zgjidhë problemin e lirisë së lëvizjes”.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Prifti serb: Ka ardhur koha që të kthehemi përsëri në Kosovë

Nuk resht së politizuari dhe polarizuar sítuatën kreu i Kishës Ortodokse: Do të kthemi në…

6 hours ago
  • Aktualitete

Nga SHBA vjen lajmi qe po dridh Ballkanin – Greqia drejt njohjes së Kosovës?!

Kosova temē nē takimin e Dendias me Blinkenin: A po lēviz Greqia drejt njohjes? Shtetet…

6 hours ago
  • Aktualitete

Testamenti pasuror që ja mbajti të fshehur Nexhmija burrit të saj Enver Hoxhës në ’81-in dhe pas v.dekjes së tij, shkoi në….

Publikohen disa dokumenta të rralla arkivore të nxjerra nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të…

6 hours ago
  • Aktualitete

Marrëveshja serbo-turke e vitit 1938: sa para i’a jepte Serbia Turqisë për dë.bimin e shqiptarëve

Në vitin 1938 qeveria e mbretërisë jugosllave ka nënshkruar një konventë me qeverinë e Republikës…

6 hours ago
  • Aktualitete

Marrëveshja serbo-turke e vitit 1938: sa para i’a jepte Serbia Turqisë për dë.bimin e shqiptarëve

Në vitin 1938 qeveria e mbretërisë jugosllave ka nënshkruar një konventë me qeverinë e Republikës…

6 hours ago
  • Aktualitete

Selakoviq:Thaçi është ka’sap i Ballkanit, i thotë Osmanit se Vuçiqi është presidenti yt

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikola Selakoviq, në fjalën e tij në mbledhjen e Këshillit…

6 hours ago