Categories: Aktualitete

Serbët krenohen me shqiptarin që shpëtoi 6 pasagjerët nga flakët: Një hero i vërtetë

Lulzim Sulejmani është shqiptari i Preshevës, i cili, pasi doli vetë nga dritarja e autobusit që u përfshi nga fl.akët në Bullgari, shpëtoi edhe 6 persona. Në autobusin që u do.gj, humb.ën je.tën 45 persona, shqiptarë të Maqedonisë së Veriut. Sulejmani është me shtetësi serbe, por ori.gjinë shqiptare, pasi jeton në Luginën e Preshevës.

Advertisement

Ajo që është vënë re ditën e sotme, ka të bëjë vëmendjne që po merr shqiptari.

Akti i shqiptarit ka bërë bujë në Serbi dhe mediat atje e kanë quajtur një hero të vërtetë. Autoritetet serbe i kanë uruar shërim të shpejtë, ndërsa ambasadori e ka vizituar në spital në Bullgari.

Ministria e Jashtme Serbe shkruan:

Shtetasi ynë Lulzim Sulejmani, vetë i pl.ag.osur në një aksi.de.nt të tmerrshëm në afërsi të Sofjes, ka ndihmuar në evakuimin e pasagjerëve.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Berisha: S’largohem nga Shqipëria dhe nëse hapin çështje pe.nale ndaj meje, këtu s’ka njëri që mund të më bur/gos

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar mbrëmjen e sotme se do të përballet me çdo akuzë…

2 hours ago
  • Aktualitete

Dëshmia e gjallë: Arre.stimi me dr.ogë i Koço Devoles në Itali, si angazhoi Sali Berisha avo.katin e Berluskonit dhe interesimi i Ilir Metës

Gazetari Mitro Çela ka publikuar së fundmi një libër me kujtime në nder të kolegut…

2 hours ago
  • Aktualitete

Zbulohet pasuria e çmendur e Blendi Fevziut nga Bledi Mane: “7.5 milione euro ne banke, rroga e tij arrinë 37 mije euro, ka 11 shtepi dhe 3 vila

Det.aje të reja kanë dalë nga aks.identi i makinave shoqëruese të Sali Berishës në autostradën…

2 hours ago
  • Aktualitete

Zbulohet pasuria e çmendur e Blendi Fevziut nga Bledi Mane: “7.5 milione euro ne banke, rroga e tij arrinë 37 mije euro, ka 11 shtepi dhe 3 vila

Duhen kater kembe te kercejne ta.ngo, dy k.urva duhen te çelin bordellon. Ndryshe nga vallzimi…

2 hours ago
  • Aktualitete

Bota serbe dhe greke në habi pas dokumentit: “Serbët dhe grekët janë dy popuj me histori të falsifikuar në mënyrën më primitive!”

“Çʋditërisht edhe sot disa stʋdiʋes sllavë nga Maqedonia paraqiten më shov.inistë e ra.cistë kʋndër shqiptarëve,…

2 hours ago
  • Aktualitete

Kaq Përqind E Shqiptarëve Janë Pro Bashkimit Shqipëri-Kosovë! A JENI JU PRO APO KUNDER?

Katër në pesë shqiptarë të Shqipërisë (79,2%) do të votonin pro bashkimit në një shtet…

2 hours ago