Categories: Aktualitete

Shqipëria rrezikon rikthimin e vizave/ Franca, Italia dhe Gjermania të zhgënjyera me numrin e lartë të azilkërkuesve

Shqipëria rrezikon që t’i hiqet mundësia për të udhëtuar pa viza brenda vendeve të Bashkimit Evropian. EuObserver shkruan se ka parë një dokument konfidencial ku është hedhur në letër zhgënjimi i rritur i Francës, Italisë dhe Gjermanisë pas rritjes së kërkesave për azil nga vendet e rajonit të Ballkanit që udhëtojnë pa viza, mes tyre dhe Shqipëria.

Advertisement

Në dokument thuhet se Gjermania është ndjerë e turpëria nga Gjeorgjia, Moldavia dhe Ukraina, pasi këto vende kanë rritur ndjeshëm kërkesat për azil, pas liberalizmit të vizave. Gjermania gjithashtu fajëson Shqipërinë dhe Serbinë si ndër 10 vendet kryesore me probleme. Hollanda ishte shteti i parë dhe i vetëm i BE-së që deri më tani ka kërkuar pezullim të vizave, por kërkesa e saj kundër Shqipërisë në vitin 2019, u refuzua nga Komisioni Evropian.Artikulli i Plotë:

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

13 hours ago
  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

13 hours ago
  • Aktualitete

Prejardhja e emrit Shqiptar! Origjina dhe kuptimi i tij

Pirroja ishte, ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i…

13 hours ago
  • Aktualitete

Berisha bën thirrje drejt demokratëve: Përgatituni për pro.testa që Shqipëria nuk i ka parë kurrë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar pro.testa të demokratëve për humbjen e PD në zgjedhjet e…

13 hours ago
  • Aktualitete

“U stërvit nga C.I.A dhe erdhi me mis.one sek.rete në Shqipëri për të vr.arë Enverin…”/ Historia e rrallë e agj.entit, që u mb.ajt dy v.jet në ar.kivol

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur dhe të bujshme të ashtuquajturës “ba.nda Xhevdet Mustafa”, ku…

13 hours ago
  • Aktualitete

Nikollë Lesi tregon parashikimin e radhës: Berisha arr.estohet, Basha shpëton, PD shkrihet dhe në pushtet rri Rama për shumë gjatë

Nìkollë Lesì ka bërë një tjetër parashìkìm. Në gazetën e tìj “Koha Jonë” është pʋblìkʋar…

13 hours ago