Categories: Aktualitete

Shqipëria sërish në karantinë/ Brataj paralajmëron masat për valën e katërt të C0v1d-19

Advertisement

Në një kohë kur shumë vende në Europë po përballen me një valë të katërt të C0V1D dhe po shtojnë masat kundër C0V1D, kreu i Urgjencës Skënder Brataj thotë se në vendin tonë nuk do të shkohet në masa ekstreme, siç është mbyllja totale e vendit.I ftuar në Report Tv, mjeku Brataj tha se ‘green pass’, mund të shikohet si masë, apo edhe futja e vaksinës së C0V1D në listën e vak.sinave me detyrim, por sipas tij vendi ynë nuk ka pse të shkojë në masa ekstreme. Brataj tha se e vetmja armë që kemi tani është vak.sinimi, ndërkohë që u shpreh i sigurt se ky është dimri i fundit që flasim për masa kundër C0V1D.

‘Masat e kanë dhënë efektin për aq sa janë respektuar. E vetmja armë që kemi në dorë është va.ksina. Karshi masave duhet të rritet edhe numri i shtimit të të vak.sinuarve. Edhe në bazë të monitorimit do të vendoset se çfarë do të behët nuk mund të flitet për lirim masash në këto momente. Zbatimi i masave nuk është se i kontrollon vetëm shtetit, duhet edhe qytetarët të jenë të sensibilizuar. S’kemi pse habitemi nga shtrimi i masave, duhet të marrim masa që të humbasim sa më pak je.të njerëzish.

Europa po marrin masa ekstreme, por nuk mendoj se do të arrijmë në masa ekstreme që të karantinojmë ato që nuk bëjnë vaksinën. Por ‘green pass’ është marrë parasysh. Duhet të fillojmë me va.ks.inimin, dhe të ketë një fushatë sensibilizimi. Mbi 1 mln 700 persona në vend kanë kaluar C0V1D. Ka një rritje shumë të lartë të imunitetit me dozën e tretë. Deri tek futja e vak.sinës në listën e vaksinave të detyruara mund të kuptohet, por lock down nuk e mendoj një masë të tillë. Por mendoj se masat drastike nuk do të ketë. Çdo masë veç lock doën total. Deri tek vak.sinimi me detyrim mund të je.të një zgjidhje, por jo lock down. Ky është dimri i fundit që flasim për marrje masash e mbyllje, nga vera tjetër do të jetojmë të qetë pa pasur nevojën e marrjes së asnjë mase.’- tha Brataj.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Berisha: S’largohem nga Shqipëria dhe nëse hapin çështje pe.nale ndaj meje, këtu s’ka njëri që mund të më bur/gos

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar mbrëmjen e sotme se do të përballet me çdo akuzë…

3 days ago
  • Aktualitete

Dëshmia e gjallë: Arre.stimi me dr.ogë i Koço Devoles në Itali, si angazhoi Sali Berisha avo.katin e Berluskonit dhe interesimi i Ilir Metës

Gazetari Mitro Çela ka publikuar së fundmi një libër me kujtime në nder të kolegut…

3 days ago
  • Aktualitete

Zbulohet pasuria e çmendur e Blendi Fevziut nga Bledi Mane: “7.5 milione euro ne banke, rroga e tij arrinë 37 mije euro, ka 11 shtepi dhe 3 vila

Det.aje të reja kanë dalë nga aks.identi i makinave shoqëruese të Sali Berishës në autostradën…

3 days ago
  • Aktualitete

Zbulohet pasuria e çmendur e Blendi Fevziut nga Bledi Mane: “7.5 milione euro ne banke, rroga e tij arrinë 37 mije euro, ka 11 shtepi dhe 3 vila

Duhen kater kembe te kercejne ta.ngo, dy k.urva duhen te çelin bordellon. Ndryshe nga vallzimi…

3 days ago
  • Aktualitete

Bota serbe dhe greke në habi pas dokumentit: “Serbët dhe grekët janë dy popuj me histori të falsifikuar në mënyrën më primitive!”

“Çʋditërisht edhe sot disa stʋdiʋes sllavë nga Maqedonia paraqiten më shov.inistë e ra.cistë kʋndër shqiptarëve,…

3 days ago
  • Aktualitete

Kaq Përqind E Shqiptarëve Janë Pro Bashkimit Shqipëri-Kosovë! A JENI JU PRO APO KUNDER?

Katër në pesë shqiptarë të Shqipërisë (79,2%) do të votonin pro bashkimit në një shtet…

3 days ago