Categories: Aktualitete

Shqiptari Gjon Paramthioti është personi i cili themeloi klubin e Interit, ishte nga Çamëria

Të nderuar miq. Në rubriken “Nje foto eshte nje histori” ju sjell sot foto mes kater burrave eshte Gjon Paramthioti nga krahina e Camerisë (12 Mars 1857 -11 Mars 1936 ). Ka lindur ne Vencia -Itali nga nje familje Came e shperngulur ne Itali ne 1848. dhe ka vdekur ne New York. Familje tregtare-bankiere me origjine nga Paramthia-Cameri. Ai eshte presidenti i pare i ekipit italian Inter ne 1908 dhe pas tij vijne 20 presidentet e tjere ne 110 vjet te ketij klubi. SHt yp rejkIamen e p0shtem dhe ndiq pamjet

Advertisement

Ne muzeun e Interit eshte fotua e tij. Plot tre vjet me pare kam hedhur per ju miq dy foto qe me kane ardhur nga arkivat e Detrotit te Sh.B.A -se prej mikut tim Florent Hoxha ku fokusoheshin ekipet e para te futbollit te Filatit ne kranihen e Camerise ne vitet 1928 dhe 1931.SHt yp rejkIamen e p0shtem dhe ndiq pamjet

Fakte intersante keto te cilat me motivojne fort per te vazhduar qe te punoj per historine e lindjes te sportit ne krahinen e Camerise. Shume shpejt do jem drejt Italise tek klubi Inter per te mesuar me shume per Gjon Paramthiotin.E thene me qarte “Nuk keni pare gje akoma ju qe thoni dhe bertisni se Cameria nuk ka ekzituar dhe nuk ekziston”. E verteta punon vetem per ne! Faleminderit te gjitheve!/Burimi: vloralajme.net

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Si e vlërsoni qeverinë Kurti deri më tani?

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, bashkë me 12 ministrat e kabinetit qeverisës, kanë…

39 mins ago
  • Aktualitete

”Ditën më të zezë Kosovës ia kanë sjellë vetë udhëheqësit e saj”. A PAJTOHENI?

“Sipas kushteve që parashtron pala serbe në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, përveC…

41 mins ago
  • Aktualitete

Kurti në Bruksel: Na liberalizoni vizat që të besojmë te BE-ja

Kryeministri Albin Kurti edhe sot në Bruksel ka kërkuar liberalizimin e vizave për Kosovën. Kurti…

42 mins ago
  • Aktualitete

Kjo është shtëpia “modeste” në Marigona Residence ku jeton Ramush Haradinaj (VIDEO)

Shtëpinë e ndërtuar me mjete vetanake dhe me ndihmë nga bashk.ëluf.tëtarët menjëherë pas luf.tës në…

44 mins ago
  • Aktualitete

Kurti “me dy fytyra” dje e lavdonte e sot e akuzon diasporën, ata janë “rreziku i parë..do ta sjellin virusin…”

Kr yeministri Albin Kurti duket se ka ndërruar mendje në relacion me diasporën. Ai deri…

45 mins ago
  • Aktualitete

Rrahman Jasharaj: Albin nëse punët si kryeminstër nuk t’dalin boll, hajde bëhu anëtar i yni

Në emisionin ‘Pressing’ në T7 po diskutohet për përp.lasjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti…

47 mins ago