Categories: Aktualitete

Stuhia i zuri në gjumë/ Rëndohet bilanci i jetëve të humbura në Gjermani: Uji s’ka lënë gjë në këmbë

Të paktën 120 njerëz kanë hu mbur je tën dhe qindra të tjerë vazhdojnë ende të zhd ukur disa nga për mbytjet më të mëdha në dekada që kanë përfshirë Europën Perëndimore.

Advertisement

Reshjet rekord të reshjeve bënë që lumenjtë të shpërthenin brigjet e tyre, duke shkat ërruar rajonin. Në Gjermani, ku numri i të hum burve tani është mbi 100, Kancelarja Angela Merkel bëri thirrje për një be tejë të vendosur kundër ndryshimit të klimës.

Media belge po raporton 22 vhmubje jete atje. Hollanda, Luksemburgu dhe Zvicra janë pr ekur gjithashtu.Shkencëtarët kanë paralajmëruar në mënyrë të përsëritur se ndryshimi i klimës i shkaktuar nga njeriu do të sillte impulse të reshjeve eks trem e të tilla si ky.Në rrethin perëndimor gjerman të Ahrweiler, deri në 1,300 njerëz nuk llogariten, thonë autoritetet. Një zëdhënëse e qeverisë lokale tha se rrjetet celulare ishin vënë jashtë veprimit, duke e bërë të pamundur kontaktimin me shumë njerëz.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Amaneti Patriarkut Irinej “Amanet Kosovën, mos ua falni shqiptarëve“!

Amaneti i fundit i Patriarkut serb Irinej, para së të h umbte j etën nga…

24 mins ago
  • Aktualitete

Zemaj:Do e rrezojme kete Qeveri se shpejti o popull

Ishministri i Shendetesise, Armend Zemaj, ka shpjeguar rrethanat e ngjar.jeve qe ndodhen naten e se…

26 mins ago
  • Aktualitete

Vulin: Kosova është e jona së shpejti do ia lëmë emrin Serbia e Vogël!

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, përsëriti sot se presidenti i Serbisë është, duhet…

28 mins ago
  • Aktualitete

Arben Gashi: O Albin po të ishim ne në Qeveri, liberalizimi i vizave do ishte kryer!

Shefi i grupit parlamentar të LDK, Arben Gashi gjate konferences se sotme ka berë me…

30 mins ago
  • Aktualitete

Enver Hoxhaj:Vjosës e Albinit spo iu intereson për popull,vetëm për karrige e para

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, në seancën e sotme të jashtëzakonshme…

32 mins ago
  • Aktualitete

Kurti: Vuçiq po kërkon “bosnjëzimin” e Kosovës. “Nuk ka me pa atë ëndërr”

Në një intervistë ekskluzive për “Pobjeda”, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, thotë se ndaj vendeve…

34 mins ago