Categories: Aktualitete

Veliaj përuron Parkun Helen në liqenin e Farkës, derisa grekët vazhdojnë avazin e vjetër të urr.ejtjes. Si e komentoni?

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe kryebashkiaku i Athinës, Kostas Bakoyannis përuruan sot “Parkun Helen”, i cili ndodhet në një hapësirë mjaft të bukur në liqenin e Farkës. Të pranishëm në përurim ishin edhe ambasadorja e Greqisë në Tiranë, Sophia Philippiddou, ambasadori i BE-së, Luigi Soreca dhe mitropoliti i Amantias Nathanaili. Parku Helen u realizua me ndihmën e Ambasadës së Greqisë në Tiranë.Në fjalën e tij, kryebashkiaku Veliaj tha se ky park kaq i këndshëm dhe çlodhës për qytetarët, është një hapësirë kushtuar marr.ëdhë.nieve të shkëlqyera mes dy vendeve.

Advertisement

“Në këtë njësi të stërmadhe tani që quhet bashkia e re metropolitane e Tiranës, do të trashëgojnë një hapësirë fantastike prej 5500 m2, e konceptuar si një hapësirë shumëdimensionale dhe gjithëpërfshirëse për aktivitete sportive. E kemi dekoruar me bimësi tipike mesdhetare si element unifikues mes Shqipërisë dhe Greqisë, siç keni parë ullinjtë, apo shumë prej shkurreve dekorative që janë të ngjashme në të dy vendet tona”, pohoi Veliaj.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Rrahman Jasharaj: Albin nëse punët si kryeminstër nuk t’dalin boll, hajde bëhu anëtar i yni

Në emisionin ‘Pressing’ në T7 po diskutohet për përpl.asjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti…

3 hours ago
  • Aktualitete

Mushkolaj flet për Kurtin: VV iu paska kthy kësaj fores së lodhtë me flamuj kuq e zi

Mushkolaj në një postim në Facebook është shprehur se VV iu është kthyer “forës së…

3 hours ago
  • Aktualitete

Memli Krasniqi I Drejtohet Vjosa Osmanit Turp Të Qoftë E Injorove UÇK-Në

Reagim ndaj presidentes Vjosa Osmani, për mospërmendje të U.ÇK-së në përvjetorin e B.etejës së Koshares,…

3 hours ago
  • Aktualitete

Kjo është shtëpia “modeste” në Marigona Residence ku jeton Ramush Haradinaj

Shtëpinë e ndërtuar me mjete vetanake dhe me ndihmë nga bashkëluf.tëta.rët menjëherë pas luf.tës në…

15 hours ago
  • Aktualitete

Kurti “me dy fytyra” dje e lavdonte e sot e akuzon diasporën, ata janë “rreziku i parë..do ta sjellin virusin…”

Kr yeministri Albin Kurti duket se ka ndërruar mendje në relacion me diasporën. Ai deri…

15 hours ago
  • Aktualitete

Mihrije Braha: Më vie shumë TURP i madh që jam nga Kosova, na jemi familje e ngritur shumë

Mihrje Braha është prezente në ekranet tona televizive qysh nga koha e para luftës, duke…

23 hours ago