Categories: Aktualitete

Vuçiq: Po zhdukemi si komb… Fajet i kane Shqiptaret dhe Amerika

Presidenti i Serbisë ka ngritur shqetësimin se serbët si komb po zhduken. Dhe për këtë, ai sot ka bërë ditur se për çdo fëmijë të parë të çiftit, shteti do të ndajë 2.550 euro.

Advertisement

“Duke pasur parasysh se po zhdukemi si komb, se jemi çdo ditë e më pak, të dhënat na thonë se për shtim na duhen 2.15 fëmijë për familje”, tha Vuçiq.Sipas tij, asnjë familje nuk do të duhej të kishte më pak se dy fëmijë, por dy e më shumë

Vuçiqi ka ofruar mbështetje të ndryshme për nënat që lindin fëmijën e tretë apo të katërt. Për fëmijën e tretë, nënat do të marrin nga 85 euro në muaj për 10 vjet rresht, ndërkohë për fëmijën e katërt 150 euro në muaj për 12 vjet.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

‘Lista Serbe largohet nga Qeveria Kurti’

Njohësi i marrëdhënieve shqiptaro-serbe, Fatmir Sheholli, thotë se presidenti serb, mund t’i tërheq ministrat nga…

3 mins ago
  • Aktualitete

Sheshel: Shqiptaret janë si “kingja”, Nuk mund te bëjnë asgjë

Udhëheqësi radikal i Serbisë, Vojisllav Sheshel tha sonte se shqiptarët nuk mund të bëjnë asgjë…

7 mins ago
  • Aktualitete

Rrahman Jasharaj: Albin nëse punët si kryeminstër nuk t’dalin boll, hajde bëhu anëtar i yni

Në emisionin ‘Pressing’ në T7 po diskutohet për përpl.asjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti…

3 hours ago
  • Aktualitete

Mushkolaj flet për Kurtin: VV iu paska kthy kësaj fores së lodhtë me flamuj kuq e zi

Mushkolaj në një postim në Facebook është shprehur se VV iu është kthyer “forës së…

3 hours ago
  • Aktualitete

Memli Krasniqi I Drejtohet Vjosa Osmanit Turp Të Qoftë E Injorove UÇK-Në

Reagim ndaj presidentes Vjosa Osmani, për mospërmendje të U.ÇK-së në përvjetorin e B.etejës së Koshares,…

3 hours ago
  • Aktualitete

Kjo është shtëpia “modeste” në Marigona Residence ku jeton Ramush Haradinaj

Shtëpinë e ndërtuar me mjete vetanake dhe me ndihmë nga bashkëluf.tëta.rët menjëherë pas luf.tës në…

15 hours ago